Laupäeval külastasime oma lapihullude grupiga Leisi Lapikoda Saaremaal.
Lapimaailm on grupp eesti lapitöö tegijaid, kes kohtusid paar aastat tagasi Tallinna Rahvaülikoolis, lapitehnika kursustel (juhendaja Marja Matiisen). Oleme peale kursuste lõppu regulaarselt koos käinud, et vahetada mõtteid, jagada kogemusi ja õppida juurde midagi uut.
Sõit oli elamus omaette. Ühel pool laeva paistis päike, teisel pool aga kohtusid mustad varjud säravvalgete pilvedega. Taamal sadas nagu must kardin piki silmapiiri. Vikerkaar tegi üle taeva kaare, murdus horisondil ja tuli sirgelt mööda laeineid otse vastu laeva külge. Vaatasin seda ninapidi reelingus ja ei taibanud suures hämmingus isegi pilti teha. :-)
Kohale jõudsime kuivalt, kottides lõhnamas Muhu käsitöö leivad, soojad, mõtelge!
Meid võttis vastu Leisi Lapikoja perenaine, Maire Forsel, laual vaagnatäite kaupa omaküpsetatud pirukate ja saiakestega.
Alustuseks tutvustas ta meile lapitehnika arvutiprogrammi Electric Quilt 7. Plaanin peagi endalegi sellise programmi soetada, see teema kulus marjaks ära.
Järgnes kokkusaamise põhiteema - sealse teppimise raamiga tutvumine ja proovitööd.
Nimelt on meie teada kogu meie väikese kodumaa peale vaid kolm säärast raami/masinat. Lisaks Leisi Lapikojas olevale raamile, mis on Janome masinate jaoks valmistatud ja nimetusega Happy Jack, veel kaks Husqvarna samalaadset toodet.
Raam on u 3m pikk rullikutega kaadervärk, mille peale keritakse ja kinnitatakse pingesse teki kihid (vooder, vatiin või villaheie, mustrikangas) ning tepitakse kogu pind läbi. Raami peal, rullikutel on õmblusmasin. Teppimise õmblust juhitakse sangadest, mis asuvad mõlemal pool raami.
On olemas ka komplektsed raamid koos masinaga, ka digitaalselt programmeeritavad, kuid meie oleme neid näinud ainult pildilt või Youtubes. Kellel suurem huvi, tippige googles või youtubes "quilting machine". USA lapitöö tegijad tepivad kõik oma suuremad tööd selliste masinate abil läbi. Meil on siiski kasutusel pigem tavamasinaga teppimise võimaluste kasutamine - tekk tepitakse läbi ruudustikuna või ka täiendavalt nn vabakäe tepingutega. Vabakäe tepingu tegemiseks tuleb lapitööd liigutada oma kahe kuldse käe abil masinanõela all ringi, kuni sinna saavad peale kujundid, teppimise muster.
Niisiis, Perenaine Maire tutvustas meile masinatöö peale kinnitada ning me saime kõik oma proovitöö. Raamile sai punane Kangas ning masinale valged niidi, et proovitöö hästi nähtav oleks. Kokku osales meid seekord pool grupist, so 13 tädi. Mõned uudishimulikumad mehed olid ka kaasa võetud. Minagi tirisin enda oma ligi, et ta teaks, mismoodi näeb välja minu järgmine atribuut, mis peab tuppa ära mahtuma. :-)
(Need kotid eelmisel pildil on lapimooride kotid. Mitte ühtegi Armanit).
Päeva lõpus tutvustas Ilme meile veel ühte rahvusvahelist lapiprojekti, milles ta osaleb. Projekti nimeks on Dear Jane ning näitas meile lapi plokke, mis ta selle projekti raames on juba valmis teinud. Kokku peaks saama lõpuks 225 erinevat plokki ning nendest üks suur lapitekk. Projekt on alguse saanud samalaadest tekist, mille õmbles aastal 1863 Jane A.
Ilme oli meile kõigile õmmelnud seekordse kokkusaamise puhul väikesed pitside ja pärlitega pinalid. Nii kenad ja armsad!
Päev oli väga tore ja sisukas ning inimesed kõik ääretult lahedad!
Suured tänud veelkord Kadrile kokkusaamise korraldamise, Mairele toreda vastuvõtu ja Ilmele vahvate kingituste eest. Samuti kõikidele osalejatele, et te nii vahvad ja mõnusad olete! Meie ühispilt on Kadri tehtud.