Eilne päev möödus Tartus, ERMis (Eesti Rahva Muuseum).
Õmblejate suur ühine sünnipäevakingitus meie Eestile, EV 100 aastapäeva projekti Lapivaip 100, on edukalt jõudnud II etappi!
Hurraaa!!!
Kes on olnud seni levist väljas, siis see on projekt, kus 100 õmblejat võtsid nõuks õmmelda 100 lapivaipa mõõdus 100 x 100 cm teemal "Minu Eesti täna". Lapivaipade valmimise tähtaeg oligi täna, 9.detsember.
Hommikul sõitsimegi Tartusse, vaibarullid kaenlas ja vaatasime koos üle, mis meil nüüd siis valmis sai.
Oh, mis lahe näitus tuli kokku!
Postimehe fotograaf oli ka kohal, ehk saab varsti ka Postimehest meie ettevõtmisest lugeda. Siin-seal lehtedes on juba teemat natuke kajastatud.
Projekti II etapis on tööde pildistamine ja trükise koostamine. Sinna tuleb igast tööst foto, selle saamislugu ning autori tutvustus.
Nagu tähtsatel hetkedel ikka, jääb ikka midagi olulist maha. Seekord oli see minu fotikas. Õnneks mitte lapivaip ????????
Aga eks proffid võtavad oma kaamerad välja ja kõik tööd saavad korralikult pildile. Lisan siia mõned tänased pildid, tehtud moblaga.
Kui oled valmis meie projektile hoogu andma, siis oleme kõik väga tänulikud! Meie ise ja paljud head inimesed on juba kõvasti hoogu andnud ja õmbleme aga usinasti oma abilistele kingitusi.
Trükisele saab hoogu anda siin:
http://www.hooandja.ee/projekt/album-lapivaip-100
Minu vaiba lugu trükise jaoks.
Eesti rahvas on lisaks oma silmatorkavale nutikusele ja ärivaistule tuntud ka laulu- ja tantsurahvana. Siinsele laulu- ja tantsupidude traditsioonile ei ole võrdväärset kogu maailmas. Tänu sellele on meil endiselt populaarsed rahvariided, olemas kõrgetasemeline koorilaul ja rahvatantsu pärand.
Osalesin viimati Itaalias koorilaulu festivalil, kus kogesin oma hämmastuseks, millise puudujäägi tekitab rahvale koorilaulu traditsiooni, st motivatsiooni puudumine. Kui pole koorilaulu, pole ka koorile esitamiseks sobivaid mitmehäälseid laule.
Meil on laulukoorid ja rahvatantsurühmad juba algklassidest alates igas koolis ja külaseltsis. Sellest võiks rääkima jäädagi.
Minu lapivaip ongi inspireeritud kummardusena meie laulu- ja tantsupidude traditsioonile, rahvariietele, kõikidele nendele tublidele koori- ja tantsujuhtidele ning heliloojatele, kes kogu rahva ja maailma jaoks seda kõike elavana ja kõrgel tasemel hoiavad!
Vaip on õmmeldud linasest kangast. Mustris kasutasin puuvillaseid triibukangaid – 52 erinevat. Nurkades kaheksakandid, rõõmu ja hea õnne sümbolid.
Triibukangad alates ülevalt kollasest päripäeva:
1. Muhu kollane, Muhu oranž, Lüganuse, Väike-Maarja pruun, Urvaste, Põltsamaa, Märjamaa, Karksi (2), Maarja-Magdaleena, Järva-Madise, Kambja, Pärnu, Kihelkonna;
2. Helme, Viljandi, Hanila, Räpina, Pühalepa, Noarootsi, Ambla, Kihnu, Hargla, Hageri punane, Keila, Rapla sinine, Jaani;
3. Haljala, Türi, Rapla sinine (2), Kõpu, Äksi, Peetri (2), Viru-Nigula, Karja, Ilumäe, Jõhvi, Urvaste (2), Võnnu;
4. Märjamaa roheline, Pöide, Jüri roheline, Risti, Nõo, Hageri roheline, Reigi, Pilistvere, Iisaku, Koeru, Lääne-Nigula, Kadrina, Viru-Jaagupi.
Mailis Kess